Słów kilka o historii ALTS w Turku….

data czwartek, 14 Maj, 2015

Historia Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego w Turku spisana przez pana Józefa Kamińskiego.

Rozpoczęliśmy zakładową ligę miejską w tenisie stołowym w sezonie 1993/94, w której po eliminacjach w dwóch grupach utworzona I i II ligę w składzie:

I Liga – Company, Tęcza, Kaczki Średnie, Linda, KWB Adamów i Sintur

II Liga – Oldboy, Oldstars, OSM I, Policja, OSM II i Bursa.

Ustalono regulamin, że zespół , który zajmie ostatnie miejsce w I lidze spadnie do II ligi, a na jego miejsce wejdzie najlepszy zespół II ligi. Piąta drużyna I Ligi rozegra mecz barażowy z drugą drużyną II ligi o pozostanie w I lidze. Graliśmy wówczas w salce szatni basenu miejskiego przy ul. Waryńskiego obecnie Armii Krajowej, w nie najlepszych warunkach głównie na panującej tam zimno-nieogrzewane pomieszczenie.

W tym też roku 1994 OSiR w Turku był organizatorem I Otwartych Mistrzostw Miasta Turku w tenisie stołowym, gdzie na starcie  imprezy stanęło 51 zawodników w kategorii do lat 40 i powyżej 40. Z zawodników wymienię takich jak: Józef Kamiński, Kazimierz Nowicki z Malanowa, Tadeusz Kamiński i Edward Mazur oraz Adam Błaszczyk z  Przykony, Paweł Szczepaniak, Maciej Wojtkowiak i Karol Mikołajczyk z Kaczek Średnich.

Od sezonu 1998/99 po wybudowaniu hali sportowej z basenem przy ulicy Sportowej przy przychylności dyrektora OSiR pana Tadeusza Pakosa jak i władz miasta Turku rozpoczęliśmy zmagania na obecnej do dziś Sali. Zapewnione mieliśmy znakomite warunki do uprawiania tej dyscypliny- rozstawionych 5÷6stołów ping – pongowych, szatnię wraz z prysznicem. Wtedy te przekształciły się rozgrywki w Amatorską Ligę Tenisa Stołowego.

W tym miejscu przypomnę triumfatorów tej Ligi 1999 r. KWB Adamów w składzie Jerzy Parada, Maciej Wojtkowiak.

2000 r. – Jarzy Parada, Maciej Wojtkowiak,

2001 r. – UNIKAT – Bogumił Kamiński, Jacek Kubiak

2002 r. – KoMa – Jerzy Parada, Maciej Wojtkowiak,

2003 r. – KWB Adamów – Jerzy Parada, Maciej Wojtkowiak,

2004 r. – Adam-Paweł – Adam Błaszczyk, Paweł Szczepaniak

2005 r. – KWB Adamów- Jerzy Parada, Maciej Wojtkowiak, Dariusz Trzmielewski , Wojciech Przybylski

2006 r. – TKKF Tęcza – Jerzy Parada, Maciej Wojtkowiak, Dariusz Trzmielewski , Wojciech Przybylski

2007 – TKKF Tęcza – Jerzy Parada, Maciej Wojtkowiak, Dariusz Trzmielewski , Wojciech Przybylski

2008 r. Bzyku-Wojtas – Jerzy Parada, Maciej Wojtkowiak, Dariusz Trzmielewski , Wojciech Przybylski,

2009 r. – Józef Kamiński, Tadeusz Kamiński,

2010 r. TKKF Tęcza – Dariusz Trzmielewski, Jakub Sosenka,

2011 r.- UNIKAT – Dariusz Trzmielewski, Bogumił Kamiński.

2012 r.- UNIKAT – Dariusz Trzmielewski, Bogumił Kamiński.

2013 r.- UNIKAT – Dariusz Trzmielewski, Bogumił Kamiński.

2014 r.- UNIKAT – Dariusz Trzmielewski, Bogumił Kamiński.

2015 r.- UNIKAT – Dariusz Trzmielewski, Bogumił Kamiński, Jakub Sosenka.

W trakcie tych wszystkich lat na regularne rozgrywki przychodzili stali gracze jak i amatorzy tenisa, którzy w rozgrywkach brali udział tylko przez jakiś czas. Przez kilka lat w tej grupie grał np. obecny Wójt Gminy Turek –Karol Mikołajczyk. Nad tym, żeby inicjatywa miała ręce i nogi czuwał Józef Kamiński, który od zawsze był zapalonym tenisistą. Prowadził i do dziś prowadzi wszelkie  statystyki i układa tabele rozgrywek ALTS.

Wśród zawodniczek – bo takie też były i są oraz zawodników znaleźli się mieszkańcy całego powiatu tureckiego, uczniowie, nauczyciele, pracownicy zakładów pracy i instytucji. Przypomnę : Turek, Przykona, Dobra, Kawęczyn, Władysławów, Malanów oraz odległej najbardziej od Turku-Rzechty.

Zespoły składały się z dwóch do trzech graczy w zależności od potrzeb zaepołu i tego czy chcą się zmieniać.

Pragnę również poinformować, ż wszyscy zaangażowani w ALTS zachęcają do gry w następnych sezonach o ile będziemy mieli ku temu stworzone warunki nie gorsze od tych, które mieliśmy dotychczas.

Wielu z nas, zawodników ALTS nie tylko „pykało” w tenisa , ale również dbało o powierzony nam sprzęt. Dokonywano we własnym zakresie konserwację i naprawy.

Braliśmy również czynny udział we współorganizowaniu i sędziowaniu turniejów indywidualnych i deblowych dzieci, młodzieży i dorosłych organizowanych przez OSIR , samorządy oraz Urząd Miasta. Wymienię tylko niektóre z nich: Jerzy parada, Marcin Parada, Stanisław Mikosik, Michał Światowski, Maciej Wojtkowaik, Józef Kamiński i inni.

Na końcu chcę w imieniu wszystkich zawodników podziękować obecnemu dyrektorowi OSiR panu Krzysztofowi Kolendzie za wzorowe zainteresowanie się i wspomaganie nas w organizację i kontynuowanie Amatorskiej Ligii Tenisa Stołowego.

Tabela ALTS 2014/2015

I miejsce- Unikat – B. Kamiński, D. Trzmielewski,  J. Sosenka – 66 pkt

II miejsce- Mać Mir – M. Wojtkowiak, M. Świtalski- 65 pkt

III Miejsce- „Jacek-Krzysztof”-  K. Matuszak, Jacek Budka-56 pkt.

Razem w sezonie 2914/2015 ALTS rozegrano :

195 spotkań,

975 pojedynków, w tym 780 gry pojedyncze, 195 gry podwójne

3425 setów.

 

 

 

« wróć do aktualności

Pozostałe aktualności: